Browsing Tag

evde bakım maaşı

bakim-parasi
Tanıtım,

Evde Bakım Parası Sorgulama Ekranı

no comment

Hasta veya engelli yakınlarına bakarak, devlet tarafından evde bakım parası adı altında maaş bağlanan bireyler, evde bakım parası sorgulama ekranına nereden ulaşacaklarını bilmemekte. Hali ile maaşların her ayın ortalarında yatması durumunda bankanın yolunu tutan yüz binlerce birey, o kadar yolu gitmemek adına oturduğu yerden paranın gelip gelmediğini öğrenmek isteyebilir.

Evde Bakım Parası Nedir?

Hükumetin yıllar önce engellilere destek olmak amacı ile meclise götürdüğü çok güzel bir haber sayesinde artık hasta olan veya engelli olup da kendi bakımını yapamayan vatandaşları için hazırlanan önerge kabul edilmişti. Buna göre bu şahıslara bakan yakın aile grubunda bulunan bir kişiye yani bakımını üstlenen şahsa, aylık belirli tutarlarda maaş bağlanması kararlaştırıldı. Evde bakım parası almak için belirli şartlar olup, bu şartların tamamını sağladığınızda devlet sizlere her ay maaş verecektir. Şartları eksik olan veya var olan şartların yerine getirilmemesi tespiti durumunda ise evde bakım parası kesilmektedir.

Evde bakım maaşı nedir, anlamı nedir diye soranlara yanıtımız yukarıdaki gibi olacaktır. Sizlerin akrabası var ise ve ağır engellidir raporu olduğu takdirde bu para için sosyal hizmetlere giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kimler Evde Bakım Parası Alabilir?

Hemen her bakım parası alanın aklında bir çok soru geçmekte. Ancak yanıt bulmak çok zor olmakla beraber bu yanıtların doğruluğu da şüphe uyandırmakta. Bunlara baktığımızda

Şimdi de evde bakım parası alma şartlarına bakarsak;

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 967,27 TL

Bu ve bunun gibi bir çok sorunun yanıtını aşağıdaki sitemiz üzerinden kolayca bulabilirsiniz.